Saxo Bank 24/7

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl
0

Káva se připravuje na protiúder, signály jsou stále výraznější

Saxo Bank 8. 9. 2016

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

  • Zaokrouhlení křivky vývoje kávy naznačuje možný pohyb vzhůru
  • Káva Robusta je v čele, ale Arabica by ji nyní mohla následovat
  • Arabica by mohla dosáhnout až na 182 centů za libru

Poté, co se káva Arabica za posledních 18 měsíců konsolidovala, začíná nyní opět vykazovat známky života. Měsíční graf níže ukazuje, jak křivka vývoje Arabicy vytvořila v tomto období půlkruh.

Takový tvar křivky můžeme obvykle najít na konci delšího období poklesu a naznačuje možný obrat dlouhodobých pohybů cen. Vytvoření zaoblené křivky často trvá několik měsíců, a jakmile dojde k prolomení, obvykle se mění na nový rostoucí trend.

Znamená zaoblení křivky vývoje kávy, že nastane prolomení směrem vzhůru?

hn1

Zdroj: Saxo Bank

 

Hlavním motorem zotavení je v posledních několika měsících káva Robusta. Špatné počasí u největších producentů kávy na světě – ve Vietnamu i v Brazílii – způsobilo, že cena kávy výrazně posílila. Zatímco americký trh byl v pondělí uzavřen, nejobchodovanější kontrakt kávy Robusta se v Londýně dostal na nové osmnáctiměsíční maximum.

 

Zatímco oživení kávy Arabica trvalo mnohem déle, další graf ukazuje, že Robusta se začátkem roku dostala z medvědího trhu přímo na býčí. Od minima v únoru se zotavila o 44 % a v rámci tohoto zotavení se vrátila o téměř 61,8 % z období od roku 2014 do odprodeje začátkem roku 2016. V týdnu ukončeném k 30. srpnu zvýšily hedgeové fondy býčí sázky o 11 % na 26 665 lotů, což je nejvyšší úroveň od října 2014.

 

Káva Robusta měla z obou typů kávy nejlepší výsledky

hn2

Zdroj: Saxo Bank

 

Káva Arabica vypadá, že hodlá pokořit úroveň 154,75 centů za libru, což představuje 38,2% návrat z výše uvedeného prodeje kávy. Průlom nad úroveň 154,75 centů za libru by mohl spustit konečné zaoblení křivky, které jsme zmínili výše. To by pravděpodobně spustilo reakci směrem vzhůru, nejprve ke 168,25 centům/libru a poté možná až k 181,75 centům/libru a výš.

Arabica se chystá pokořit úroveň 154,75 centů/libru

hn3

Zdroj: Saxo Bank

 

Hedgeové fondy v tuto chvíli drží čistou dlouhou pozici ve výši 32 tisíc lotů, tedy jen o něco méně než bylo nedávné maximum na 36 000 lotů v týdnu k 19. červenci. Když ceny dosáhly v roce 2014 maxima, byla čistá dlouhá pozice o 36 % výš na 50 tisících lotů.

hn4

Poslední cenový skok spustily údaje uvádějící propad světového exportu, což pomohlo zaměřit pozornost spíš na potenciální snížení nabídky. V Brazílii se stále více mluví o tom, že keře mohly být poškozeny mrazem. To vede k obavám, že úroda v roce 2017 by mohla být nižší, než se předpokládá.

Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) zveřejnila minulý týden údaje ukazující, že světový export kávy spadl v červenci o 22 %. Propad byl vysvětlován slabší nabídkou spíše než zpomalením poptávky, avšak trh se bude nyní tázat, odkud se v následujících měsících budou zásoby brát.

A tím se dostáváme k zajímavému zjištění, že producenti kávy a obchodníci s kávou v tuto chvíli drží čistou krátkou pozici ve výši 76 000 lotů. Když naposledy došlo k takto velké krátké pozici v roce 2014, obchodovala se Arabica za více než 200 centů/libru. Údaje také ukazují, že počet balíků kávy ve skladech certifikovaných burzou ICE futures klesl na nejnižší úroveň od roku 1999.

 

O autorovi

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.

 

 

 

 

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Komentáře jsou uzavřeny.

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!