Saxo Bank 24/7

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl
0

Jak zásadní je setkání Donalda Trumpa s čínským prezidentem?

Saxo Bank 6. 4. 2017

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom a Chief Information Officer, Saxo Bank

 • Donald Trump a Si Ťin-pching se chystají na čínsko-americkém summitu hovořit o obchodu
 • Očekává se, že Peking nabídne USA symbolické investice a pracovní místa
 • Čína si přeje uznání politiky jednotné Číny a její globální role

Zajímavý a nepříliš nápadný článek z Wall Street Journal se zabývá veřejnou i soukromou stránkou čínsko-americké slovní války před summitem.

Několik zásadních postřehů:

 • Po extrémně špatném začátku v povolebním období řeší čínsko-americké vztahy Trumpův zeť Jared Kushner.
 • Naznačuje to, že Čína to s Trumpem „umí“ (nabídne pracovní místa a investice výměnou za to, že si bude moci své asijské ambice řešit sama).
 • Uprostřed března udělal americký ministr zahraničí Rex Tillerson při rozhovorech s Pekingem neobvyklou věc, když popsal čínsko-americké vztahy mottem prezidenta Si: „nekonfliktní, nekonfrontační, postavené na vzájemném respektu a win-win spolupráci.“

Proč je to důležité?

Tillersonovo „okopírování“ dřívějšího výroku čínského prezidenta vnímá čínský státní tisk jako podporu nového modelu významných mocenských vztahů (jak je formuluje Čína). To stojí v protikladu k politice Obamovy vlády, která v Asii takto nikdy postupovat nechtěla. Mezi Pekingem a Washingtonem nicméně zůstávají sporné body, co se obchodu týče.

Trump se tento týden na jednání vypraví se třemi hlavními myšlenkami:

 1. americká ekonomika
 2. Severní Korea
 3. válka proti Islámskému státu

Čína už přijala některé ústupky, ale soustředí se na tyto body:

 1. opětovné stvrzení politiky jednotné Číny, co se Tchaj-wanu týče
 2. žádná jednostranná represivní ekonomická opatření
 3. uznání Číny coby přední velmoci a prezidenta Si jako světového lídra

 

Očekává se, že Čína uplatní taktiku japonského premiéra Šinzó Abeho, který Spojeným státům nabídl symbolické investice a pracovní místa. Mně však bude hlavní výsledek zřejmější za několik týdnů po „golfovém turnaji“.

Bude obchodní expert Trumpova týmu, Peter Navarro, permanentně mimo hru, jak se tomu zdá být teď, nebo se vrátí na hřiště a způsobí v oblasti globálního obchodu pozdvižení? Jeho platformou bude nedávno zadaná souhrnná zpráva o importních a exportních deficitech, která má být předložena za méně než 90 dnů.

Skutečná otázka a skutečný problém nicméně je, jak sladit některé z Trumpových nejsilnějších postojů – proti obchodu, proti Číně – s potřebou vést s Pekingem pozitivní dialog. A na tuto otázku setkání dvou nejmocnějších mužů světa, které bude probíhat plně v mezích připraveného scénáře, neodpoví.

Pokud zde existuje nějaké riziko, je to varianta, že se setkání zvrhne mimo plánovaný scénář. Následný dopad na trh by měl být i v takovém případě malý, ale pro jistotu bedlivě sledujte Trumpův proslulý účet na Twitteru, protože během následujících dvou dnů se nepochybně blýskne pár „lahůdkami“ pro své sledující.

Ve výsledku však Trump zůstává prezidentem uplatňujícím nacionalisticky laděnou domácí politiku. Prezidentem, který musí představit slušný daňový plán, aby odvrátil intenzivní problém úvěrové kontrakce (což z první ruky minulý týden nepotvrdil nikdo jiný než právě Čína), a udržel tak naději při životě.

 

O autorovi:

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Komentáře jsou uzavřeny.

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!