Saxo Bank 24/7

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl
0

Přes vítězství Macrona zůstává Evropa křehká, závěrečným testem bude Itálie

Saxo Bank 10. 5. 2017

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom a CIO Saxo Bank

  • Vítězství Macrona získalo Francii čas na reformy, populisté ale zůstávají silní
  • Budoucí prezident se musí zaměřit na získání voličů Le Penové a na antiglobalizační postoje
  • Devět procent prázdných volebních lístků upozorňuje na vážná politická rizika
  • Největší riziko pro Evropu nyní nepředstavuje Francie ani Německo, ale Itálie

Slavný Erasmův výrok zní: „Lépe je nemocem předcházet než je léčit.“  Po pondělním oznámení výrazného vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách můžeme souhlasit, že Macron zabránil populistickému nacionalismu Marine Le Penové, aby převzal otěže v Paříži. Ale jde-li o vyléčení francouzských problémů, zatím o tom nejsme přesvědčeni.

Jak zužitkovat volby ve Francii?

Pokud jde o euro a evropské akcie (hlavně ty francouzské), byli jsme v poslední době naladěni pozitivně. Teď však nastal čas být neutrální vůči obojímu, protože skutečná práce čekající na Macrona se od vítězství v prezidentských volbách výrazně liší.

Skvělé výsledky evropského růstu v poslední době by měly také znamenat obrat v příštích měsících, který bude synchronizovaný se zpomalením ekonomiky USA, a tím se dostaneme k našemu hlavnímu makroekonomickému tématu: kontrakce globálních úvěrových impulsů vedená Čínou a USA.

Obchodní tip: Prodávejte EUR/JPY na 123,80 s dvojnásobkem Average True Range stop (2 x 40 tics = 80 tics = 124,60)

jk1

Zdroj: Citigroup, Bloomberg

Pro srovnání se také podívejme na francouzský akciový index CAC 40 od konce března. Zde je jasné, že Francie na volebních výsledcích vydělala.

jk2

Zdroj: Citigroup, Bloomberg

 

A i když nastupující prezident zvítězil s úžasným rozdílem 66 % vůči 34 % Marine Le Penové, 9 % Francouzů volících pomocí prázdného volebního lístku upozorňuje na vážné politické riziko v zemi. Přestože Le Penová prohrála, její Národní fronta má silnou voličskou základnu a po červnových parlamentních volbách se může stát nejsilnější opoziční stranou.

 

Historické výsledky francouzských prezidentských voleb

jk3

Zdroj: Societe Generale, Cross Asset Research

 

Ještě před rokem všichni předpokládali, že finále voleb bude mezi Hollandem a Sarkozym. Když tato možnost pominula, považoval se za jasného vítěze středo-pravý kandidát François Fillon. Nakonec však volby vyhrál 39letý centristický politik bez vlastní politické strany. Ačkoli tedy tentokrát extrémní pravice nevyhrála, jak by volby asi dopadly, kdyby současný příliv imigrantů vypadal stejně jako v letech 2014-2015? Po těchto volbách je nicméně jasné, že téměř všichni jsou nespokojení se starými zavedenými pořádky.

 

 

Červnové volby ve Francii jako začátek „skutečné“ práce pro Macrona

Podíváme-li se na červnové parlamentní volby ve Francii, je poměrně pravděpodobné, že Macron absolutní politickou většinu nezíská. „Skutečná“ práce mu proto teprve začíná. Francie nyní opravdu nutně potřebuje reformu trhu práce. Desetiprocentní nezaměstnanost je pro udržitelný růst příliš vysoká, a pokud má Macron uspět, potřebuje podporu také od voličů Le Penové – nespokojenců zaměřených proti globalizaci.

 

Toto je velký úkol, ale Macron má dobré načasování. Evropa si prošla „vlastní devalvací“ a reformy trhu práce zaměřené na vytváření místo pouhého zachovávání pracovních míst by s Francií mohly udělat divy. Pokud však tyto vize Macronovi nevyjdou, mohla by za pět let opravdu vyhrát Le Penová.

 

V neděli večer zazněl jeden hlavní závěr, že staré politické strany se musí renovovat. Koneckonců Macrona nevolilo 43 % francouzských voličů a 60 % jeho voličů vybralo v prvním kole někoho jiného. A i když protiimigrační hlasy zeslábly, pořád tu zůstávají a reforma je jediným skutečným katalyzátorem podstatných změn během příštích pěti let.

 

Pokud jde o trh, jedná se o konec evropského oživení. Do voleb jsme šli s přesvědčením, že Macron zvítězí a evropská aktiva jsou podhodnocená, což už se stalo. Mimoevropské trhy tuto událost nacenily špatně, ale nyní se musíme zaměřit na Itálii. Ta podle nás v Saxo Bank zůstává největším evropským rizikem, protože předčasné volby v Itálii by mohly postavit na hlavu vše, čeho se zatím dosáhlo volbami v Rakousku, Nizozemsku a Francii. Evropa je tak i nadále křehká, ale zlepšuje se to. Závěrečným testem bude Itálie, nikoli Německo.

 

 

 

 

 

 

O autorovi:

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.

 

 

 

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!