Saxo Bank 24/7

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl
0

Rozdělená Evropa: Nic není vyhráno

Saxo Bank 10. 5. 2017

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži

  • Macron čeká na ekonomickou předpověď Evropské komise, vyhodnocení rozpočtového schodku a červnové volby
  • Investoři potvrdili důvěru ve Francii, dluhové zatížení země klesne k 1,5 % HDP
  • Předpovědi francouzského růstu ve výši 1,5 % na rok 2017 jsou zřejmě nadsazené
  • Produktivita práce ve Francii zaostává pro nedostatek dovedností a inovací
  • Očekává se, že hnutí En Marche!získá v Národním shromáždění relativní většinu, Macron může sjednotit reformátory z různých politických táborů

Pařížskými ulicemi stále ještě zní ozvěna vítězství, ale nejnovější obyvatel Elysejského paláce ještě nemá ani zdaleka vyhráno. Evropská agenda brzy znova zaklepe Emmanuelu Macronovi na dveře, protože 11. května se očekává zveřejnění jarní ekonomické předpovědi Evropské komise a 17. května pak vyhodnocení francouzského rozpočtového schodku – což je vždy nepředvídatelné.

Investoři Francii věří, dluhové zatížení země patří mezi nejnižší v Evropě

Francie má štěstí, že situace ostatních středomořských zemí je z tržního hlediska mnohem horší a mnohem složitější. Investoři minulý týden opět potvrdili, že Francii důvěřují – emise desetiletých obligací nabízí nižší výnos než v dubnu (0,81 % proti původním 0,97 %).

I přes pravidelné rozhořčené výkřiky ze všech stran byla rizika prudkého vzestupu výpůjčních nákladů značně nadhodnocená v krátkodobém i střednědobém horizontu. V roce 2007 představovalo dluhové zatížení Francie přibližně 2,5 % HDP ve srovnání s pouhými 1,7 % v roce 2016, což je nižší číslo než ve většině evropských zemí kromě Německa.

Kvůli průměrné sedmileté splatnosti francouzského dluhu by měl 1% skok úrokových sazeb roční dopad na dluhové zatížení jen 0,14 % – což je vcelku dobře zvládnutelné. Bezprostředně by mělo dluhové zatížení v letech 2017 a 2018 nadále klesat (k hodnotě 1,5 % HDP), což Macronovi dá odkladnou lhůtu něco přes rok a půl, co se týče veřejných výdajů.

Předpovědi francouzského růstu ve výši 1,5 % na rok 2017 jsou zřejmě nadsazené

Skutečnou výzvou pro nového prezidenta bude, jak stimulovat stonající ekonomiku, jejíž neduhy se opět projevily chabým růstem v prvním čtvrtletí roku 2017. Ekonomika vykázala růst jen 0,3 %, tedy poloviční ve srovnání s týmž čtvrtletím roku 2016. Brzdil ji především katastrofický zahraniční obchod a stagnující výdaje domácností.

S převedenou hodnotou 0,7 % vypadá oficiální vládní předpověď na rok 2017 ve výši 1,5 % nadsazená. Proto by jedním z prvních ekonomických kroků nové vlády mohlo být zrevidování cíle na tento rok směrem dolů, v souladu s nižšími odhady mezinárodních organizací.

Tento krok by sice reflektoval ekonomickou realitu, ale zároveň by také byl negativním signálem. Naznačil by, že zvýšení francouzského růstu ke 2 % v době, kdy má tendence směřovat blíže k 1 %, by se mohlo prokázat jako komplikovaná záležitost.

Podobně jako odstupující prezident François Hollande se i Emmanuel Macron bude snažit posílit konkurenceschopnost francouzských podniků snížením nákladů na zaměstnávání, ale to v dlouhodobém horizontu hospodářskému růstu Francii na obrátkách příliš nepřidá.

 Francouzský akciový index CAC 40

dm

Vytvořte si vlastní grafy s pomocí aplikace SaxoTraderGO – klikněte sem a dozvíte se další podrobnosti.
Zdroj: Saxo Bank

 

Produktivita práce ve Francii už 20 let zaostává, problémem jsou dovednosti a inovace

Naprostou prioritou je stimulovat produktivitu, protože historicky vzato jsou dvěma hybnými silami růstu právě produktivita a demografie. Ve Francii odpovídá produktivita kapitálu přibližně průměru rozvinutých zemí, problém však tkví v produktivitě práce. Ta už dvacet let zaostává a tento znepokojivý trend lze vysvětlit těmito faktory:

  • Nedostatečné dovednosti francouzské populace, jak ukázaly průzkumy PISA (mezinárodní průzkumy znalostí studentů) provedené OECD

Francie nepotřebuje zástupy ekonomů, manažerů a akademiků. Urgentně však potřebuje inženýry, lékaře, vědce a manuální pracovníky v průmyslu. Více než třetina francouzských průmyslových závodů hlásí nedostatek pracovních sil. To je šokující situace, vzhledem k tomu, že se míra nezaměstnanosti pohybuje okolo 10 %.

  • Nedostatek inovací, které by proměnily výrobní procesy a návyky spotřebitelů

To znamená, že je třeba více investovat do základního výzkumu. Rozpočet, který je v současnosti vyhrazen Národní výzkumné agentuře (přibližně 640 milionů eur, zatímco její německý protějšek má k dispozici 2,7 miliardy eur) Francii rozhodně nepomůže uskutečnit její ambice týkající se průmyslové politiky.

Vzdělávací politika, kterou chce prezident zavést, znamená krok správným směrem. V cestě nestojí žádný zásadní problém ohledně financování. Skutečným problémem je, že tato politika není mířena na správné demografické kategorie a neposkytuje kvalifikační programy, které by reagovaly na aktuální požadavky na trhu práce.

Macron v červnu zřejmě získá relativní většinu, může sjednotit reformátory z různých táborů

Aby nový prezident uspěl, musí ještě přesvědčit francouzské voliče v blížících se parlamentních volbách, které se konají 11. a 18. června. Je pravděpodobné, že hnutí En Marche! získá v Národním shromáždění relativní většinu, což bude již třetím úspěchem v řadě. Skutečnost, že nepůjde o většinu nadpoloviční, ještě neznamená, že bude prezident ochromený, jak jsme viděli v letech 1988 až 1991. Tehdy se socialistický premiér Michel Rocard potýkal s podobnou situací, a přesto se mu povedlo prosadit významné reformy.

Je vysoce pravděpodobné, že se historie může opakovat. Politické linie už se posouvají, protože významné postavy na levici i pravici už naznačily, že jsou připravené s Emmanuelem Macronem spolupracovat. Přestože vytvoření velké koalice v německém stylu zní dlouhodobě jako utopická myšlenka, možnost propojit v zájmu země reformátory ze všech politických táborů se zdá být věrohodná…alespoň dokud se neprojeví politická převaha před evropskými volbami 2019.

 

O autorovi:

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

 

 

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií.

Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě.

Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Komentáře jsou uzavřeny.

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!