Saxo Bank 24/7

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl
0

V Itálii se rodí riziko pro Evropu a finanční trhy

Saxo Bank 18. 5. 2018

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži

Návrh vládního programu mezi italskou euroskeptickou stranou Pěti hvězd a krajně pravicovou Ligou severu potvrzuje, že Itálie se může stát pro finanční trhy a euro velkým problémem. Dokument vládního programu je zatím jen ve formě návrhu a několik z těchto bodů ještě musí být podrobně projednáno. I současný návrh je však více než znepokojující.

Co obsahuje návrh vládního programu?

  • Mechanismus na možné opuštění eurozóny
  • Žádost na snížení dluhu Itálie vůči ECB o 250 miliard eur
  • Změna smluv s EU a pravidel stability
  • Přehodnocení některých misí NATO, ve kterých figuruje Itálie
  • Zrušení sankcí proti Rusku
  • Budoucí složení vládního kabinetu

 

Jaké jsou současné trendy?

  • Měnový pár EUR/USD začal posilovat a americké dvouleté a desetileté dluhopisy zaznamenaly nové maxima
  • Úvěrový impuls Itálie stagnuje a zanedlouho začne pravděpodobně klesat
  • Nedávno zveřejněná německá data potvrzují, že růst eurozóny dosáhl svého vrcholu (pravděpodobně už ve čtvrtém kvartále 2017). To znamená, že období blahobytu skončilo
  • Jednoroční klouzavý průměr indexu geopolitického rizika je blízko svému vrcholu

 

Trhy přijaly hrozící požadavky odpuštění dluhů ve výši 250 miliard negativně. Euro kleslo a italské vládní dluhopisy vzrostly. Olej do ohně ještě přilily úvahy o nerespektování maastrichtského kritéria třech procent deficitu veřejných financí a plán omezit imigraci do Itálie.

 

Trh se teď snaží absorbovat tyto negativní události,“ říká specialistka na dluhopisy v Saxo Bank, Althea Spinozzi. Měnový stratég John Hardy dodává, že výbuch výnosů na italských dluhopisech představuje potenciální riziko rozšíření negativního sentimentu i na ostatní dluhopisy evropské periférie. Investoři by měli podle něj sledovat i pár EUR/GBP. Brexit by totiž mohl spolu s vývojem v Itálii umocnit obavy o existenci EU.

 

Silný americký dolar

Pokud se Itálie stane novým rizikem pro Evropu a finanční trhy, investoři budou hledat bezpečný přístav. Tím se s největší pravděpodobností stane americký dolar. Tentokrát hraje všechno ve prospěch dolaru a v neprospěch eura. Silný dolar nejvíc postihuje rozvíjející se trhy. Akciový stratég Peter Garnry tvrdí, že tyto země jsou aktuálně v nejhorším stavu od roku 2008. Investoři by podle něj s ohledem na vývoj v Turecku a Argentině měli být připraveni na krizi na rozvíjejících se trzích. Další negativní událostí je nárůst ropy Brent na téměř 80 dolarů za barel, což může představovat pro vývoj světové ekonomiky zásadní brzdu.

 


 

 

Euroskeptické strany na vzestupu

Přestože to může znít nepravděpodobně, zdá se, že oba partneři vznikající italské vládní koalice se spoléhají na to, že euroskeptický Evropský parlament bude mít dosah na rozhodnutí Evropské komise. Osobně o tom velmi pochybuji, protože Francie a Německo mají na evropské instituce silný vliv. Měli bychom se připravit na to, že euroskeptické strany svoje zastoupení v Evropském parlamentu po volbách v roce 2019, i díky Itálii, ještě více posílí.

 

 

 

O autorovi:

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

 

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Komentáře jsou uzavřeny.

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!