Saxo Bank 24/7

350-023 9a0-030 9a0-162 9l0-353 070-169
0

Zlato: Čeká nás změna pravidel hry?

Saxo Bank 16.4.2013

Téměř volný pád, který postihl zlato v několika posledních dnech, vytlačil další zprávy z finančních trhů z titulních stránek. Zlato, které se během posledního desetiletí stalo miláčkem mnoha investorů a které během tohoto období nabízelo tučné zisky, najednou vypadá zranitelně. Znamená poslední vývoj konec rostoucího trendu, který zlato zahájilo již v roce 2001, nebo nám historie ukáže, že dnešní dny byly vynikající příležitostí k investici?

Až do minulého pátku trávilo zlato posledních 18 měsíců konsolidací v širokém pásmu mezi 1 525 až 1 800 USD/unci. Především od minulého září jsme ale byli svědky pomalého posunu směrem dolů, který následoval po třetím neúspěšném pokusu o překonání úrovně 1 800 USD/unci. Spekulativní obchodníci, mezi něž patří například hedgeové fondy, kteří jsou připraveni rychle vyklidit pozice, když začnou hrozit změny, začali ztrácet víru ve zlato už v září: z maximální čisté dlouhé pozice ve futures a v opcích, která reprezentovala objem téměř 20 mil. uncí, začali svoji expozici pomalu snižovat, až se nakonec k minulému úterý dostali na pouhých 5,6 mil. uncí.

Zlato hled in exchange

Gold held in Exchange Traded Products Zlato držené v ETP
ETP holdings, MT, left Zlato držené v ETP v tunách, osa vlevo
Gold, USD/oz, right Cena zlata, USD/unci, osa vpravo

 

Investoři, kteří k otevírání svých dlouhých pozic vůči zlatu využívali produkty obchodované na burze (Exchange Traded Products – ETP) nebo veřejně obchodované fondy (Exchange Traded Funds – ETF), své pozice navyšovali nebo udržovali až do února, kdy se začal projevovat pokračující pokles ceny. Investoři v tomto segmentu jsou obecně považováni za dlouhodobé. Kromě mnoha malých retailových investorů sem patří i některé velké hedgeové fondy jako například Paulson & Co, který koncem roku 2012 držel 21,8 mil. podílů v největším fondu s názvem SPDR Gold Trust. Spouštěcím impulsem, který v únoru vedl k poklesu dosavadního nárůstu v nákupech pozic v ETP, bylo prolomení pod technickou úroveň 1 625 USD/unci, po němž za několik dní (20. února) následoval technický signál k prodeji, kterým se stalo tzv. smrtelné překřížení (death cross). Takovýto signál, kterým je protnutí 50denního klouzavého průměru s 200denním klouzavým průměrem, vedl během posledních pěti let ve dvou ze tří případů, kdy k něčemu takovému došlo, k 15procentnímu, resp. 8procentnímu výprodeji.

Vývoj ceny zlata do roku 2013

Gold Zlato
USD/ounce USD/unci
200 DMA 200denní jednoduchý klouzavý průměr
50 DMA 50denní jednoduchý klouzavý průměr
50 percent retracement support 50% Fibonnaciho retracement

Vzhledem k vysokému objemu investic do ETP se dala celá sněhová koule do pohybu. V průběhu minulého měsíce jsme byli svědky pokračující likvidace dlouhých pozic i přes fundamentální support, kterým byla dluhová krize v eurozóně projevující se v Kypru, slabší údaje o vývoji ekonomiky přicházející z USA a Čína, a masivní kvantitativní uvolňování oznámené japonskou centrální bankou.

Co skutečně zahrálo v minulém týdnu investorům na nervy byla možnost, že by Kypr přikročil k prodeji svých zlatých rezerv, aby tak uhradil své dluhy. Trh by takový prodej mohl snadno absorbovat. Rozšířily se však obavy, že v případě uskutečnění by se tento postup mohl stát precedentem i pro další centrální banky v zemích na periferii eurozóny. Takové kroky by již měly na trhy se zlatem daleko větší dopad, vezmeme-li v úvahu, kolik zlata drží například země jako Španělsko a Itálie. K tomu pokračoval cenový sešup u dalšího významného obchodníka se zlatem, takže vývoj nabral jasný kurz a po dosažení a prolomení podpory na úrovni 1 525 USD/unci, která jako by ani neexistovala, vlna příkazů k prodeji na spotovém trhu i trhu s futures uvrhla cenu zlata do střemhlavého pádu. V průběhu první hodiny tohoto masakru minulý pátek změnily svého vlastníka futures na téměř 9 milionů uncí zlata.

Technický pohled

Páteční propad o 59 USD dnes následoval ještě větší pokles a otázka, již si nyní všichni kladou, zní, kdy se výprodej zastaví? Jak už bylo uvedeno výše, fundamentální support se sice objevil, ale v posledních týdnech jej trh setrvale ignoroval. A dokud nebude nalezen spodní práh, bude mít další ekonomické oslabení, které by mohlo znamenat pokračující podporu ve formě nákupu aktiv v USA, omezený či nulový dopad. Z technického hlediska situace skutečně vypadá velmi bezútěšně: vytvořila se silná rezistence mezi hladinami 1 500 a 1 525 USD/unci, a pokud se k ní cena v brzké době opět přiblíží, dojde nepochybně k dalšímu výprodeji.

Směrem dolů se zdá, že je prostor otevřený až k úrovni 1 300 USD/unci, což představuje 50% propad z výšin dosažených po pádu Lehman Brothers na podzim 2008. Za zmínku také stojí, že aktuální cena těsně nad hranicí 1 400 USD/unci spadá do oblasti konsolidace mezi 1 300 a 1 425 USD/unci, v níž se zlato pohybovalo po šest měsíců mezi koncem roku 2010 a začátkem roku 2011.

Až se prach usadí

Několikaletá cesta vzhůru je u konce, ale zatím je zřejmě příliš brzy na to hovořit o úplném obratu trendu. Nadcházející dny a týdny budou velmi důležité, poněvadž teď dochází na válku nervů. Budou investoři do ETP, a to zejména ti velcí, nuceni pokračovat ve výprodeji? Pokud by zároveň hedgeové fondy vstoupily do čistě krátkých pozic, mohl by tento scénář způsobit další oslabení. Nebo momentální zpomalování ekonomiky v konečném efektu přece jen aktivuje nějaký support? V předchozích výhledech už jsme uváděli, že si na zlato udržujeme konstruktivní pohled, nicméně si jsme vědomi, že prolomení pod hranici 1 500 USD/unci má potenciál zcela změnit pravidla hry. Předpokládáme vznik supportu poblíž úrovně 1 300 USD/unci, po němž by mělo následovat dlouhé období konsolidace, v němž bude úroveň 1 550 USD/unci fungovat jako rezistence.

 Cesta k obnově důvěry investorů bude dlouhá, a prozatím ještě ani nezačala.

Tagged with: ,

Váš komentář

350-023 9a0-030 9a0-162 9l0-353 070-169

Přihlásit se

Nepamatuji si Heslo ?

Registrujte se!